Budownictwo towarzyszy nam już od pokoleń...
Tomasz Siemiński pracował w majątkach Radziwiłłów (Rytwiany, Sichów, Słupia) i Popiołów (Kurozwęki, Wójcza) oraz u licznie zamieszkujących okoliczne miasteczka Żydów.
Antoni Siemiński w 1932 roku założył przedsiębiorstwo budowlane, które początkowo zatrudniało zaledwie kilka osób. W krótkim czasie liczba pracowników wzrosła do 150, najlepiej wykwalifikowanych fachowców, a firma stała się jednym z najważniejszych i wiodących przedsiębiorstw budowlanych na terenie dzisiejszego województwa świętokrzyskiego.
Dzięki świetnej organizacji pracy i znakomitym umiejętnościom zarządzania Zespołem, Firma Antoniego Siemińskiego potrafiła z powodzeniem realizować jednocześnie kilka inwestycji, z których nie jedna zachwyca po dziś dzień.
Wśród najważniejszych prac wykonywanych przez przedsiębiorstwo A. Siemińskiego w okresie międzywojennym były:
•przebudowa pałacu klasycystycznego w Balicach k. Chmielnika na kościół (lata 1933-1935),
•budowa Kościoła w Solcu-Zdroju w 1937 r.,
•budowa kościoła w Zofiówce w 1939 r.,
•budowa gimnazjum i sanatorium w Busku-Zdroju,
•budowa pomnika Józefa Piłsudskiego w Stopnicy.
Oprócz tego firma Siemińskiego zajmowała się budową prywatnych domów bogatych mieszczan w Busku-Zdroju, Staszowie, Stopnicy i Pacanowie.
Poważnym przełomem dla rozwoju murarstwa było zakończenie II Wojny Światowej. Okolice Oleśnicy, ze względu na bliskie położenie linii frontu, zostały poważnie zniszczone. Konieczność odbudowy zniszczeń wyzwoliła ogromny popyt na „fachowców z kielnią”. Krótko po wojnie przedsiębiorstwo wznowiło działalność, a do Ojca dołączył syn - Stanisław.
Firma „Antoni i Stanisław Siemiński - ojciec i syn” zrealizowała m.in.:
•odbudowę gotyckiego kościoła parafialnego w Stopnicy w latach 1943-1959,
•odbudowę zabytkowego miasteczka Szydłowa, w latach 1945-1948 (mury miejskie z Bramą Krakowską i gotycki kościół parafialny),
•remont gotyckiej Starej Synagogi w Krakowie na Kazimierzu,
•budowa dwóch nowych kościołów (w Grzymałkowie w latach 1958-1969 i w Kazimierzy Małej w latach 1954-1976).
Antoni Siemiński zmarł 17 grudnia 1960 r. Nad jego grobem zbudowano kaplice cmentarną p.w. św. Antoniego Pustelnika i Katarzyny Aleksandryjskiej (od imion patronów A. Siemińskiego i jego żony Katarzyny), służącą jako mauzoleum rodziny Siemińskich. Jest ono kopią prezbiterium kościoła parafialnego. Budową kościółka kierowali syn Stanisław Siemiński i zięć Marian.
Po śmierci Antoniego Siemińskiego firma podzieliła się na dwa mniejsze przedsiębiorstwa. Jedno z nich prowadził zięć Marian Romański. Druga część przedsiębiorstwa została przejęta przez Stanisława Siemińskiego. Wykształcenie zdobył uczęszczając do Technikum Budowlanego w Tarnowie (wspólnie z późniejszym biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej Janem Gurdą). Firma ta nawiązywała do tradycji przedsiębiorstwa ojca - Antoniego, zajmując się głównie budową kościołów. Po jego śmierci tradycję kontynuowali synowie Stanisława Siemińskiego – Antoni i Stefan.
Zakład remontowo – budowlany Stefan Siemiński działa na rynku budowlanym już od 1985 roku. Początkowo specjalizował się wyłącznie odnową nowohuckich elewacji w spółdzielni rzemieślniczej „Estetyka”. Z czasem rozwijał portfolio swoich usług wprowadzając syna Radosława do branży. Obecnie wykonuje przede wszystkim usługi z zakresu wykończenia wnętrz.
Jan Ambroży
Apolonia Jakubowska
Marianna Strzelecka
Katarzyna
Antoni Siemiński
Józef
Franciszek
Weronika
Stanisława
Władysława
Marianna
Natalia
Janina
Antonina
Stanisław
Stanisława Rzemieniec
Antoni
Edward
Janina
Józef
Stefan
Halina Dziedzic
Anna
Olga
Halina
Katarzyna
Joanna
* krewni związani z budownictwem