Budownictwo towarzyszy nam już od pokoleń...

Tomasz Siemiński pracował w majątkach Radziwiłłów (Rytwiany, Sichów, Słupia) i Popiołów (Kurozwęki, Wójcza) oraz u licznie zamieszkujących okoliczne miasteczka Żydów.

Antoni Siemiński w 1932 roku założył przedsiębiorstwo budowlane, które początkowo zatrudniało zaledwie kilka osób. W krótkim czasie liczba pracowników wzrosła do 150, najlepiej wykwalifikowanych fachowców, a firma stała się jednym z najważniejszych i wiodących przedsiębiorstw budowlanych na terenie dzisiejszego województwa świętokrzyskiego.

Dzięki świetnej organizacji pracy i znakomitym umiejętnościom zarządzania Zespołem, Firma Antoniego Siemińskiego potrafiła z powodzeniem realizować jednocześnie kilka inwestycji, z których nie jedna zachwyca po dziś dzień.


Wśród najważniejszych prac wykonywanych przez przedsiębiorstwo A. Siemińskiego w okresie międzywojennym były:

  1. przebudowa pałacu klasycystycznego w Balicach k. Chmielnika na kościół (lata 1933-1935),

  2. budowa Kościoła w Solcu-Zdroju w 1937 r.,

  3. budowa kościoła w Zofiówce w 1939 r.,

  4. budowa gimnazjum i sanatorium w Busku-Zdroju,

  5. budowa pomnika Józefa Piłsudskiego w Stopnicy.

Oprócz tego firma Siemińskiego zajmowała się budową prywatnych domów bogatych mieszczan w Busku-Zdroju, Staszowie, Stopnicy i Pacanowie.


Poważnym przełomem dla rozwoju murarstwa było zakończenie II Wojny Światowej. Okolice Oleśnicy, ze względu na bliskie położenie linii frontu, zostały poważnie zniszczone. Konieczność odbudowy zniszczeń wyzwoliła ogromny popyt na „fachowców z kielnią”. Krótko po wojnie przedsiębiorstwo wznowiło działalność, a do Ojca dołączył syn - Stanisław.

Firma „Antoni i Stanisław Siemiński - ojciec i syn” zrealizowała m.in.:

•odbudowę gotyckiego kościoła parafialnego w Stopnicy w latach 1943-1959,

•odbudowę zabytkowego miasteczka Szydłowa, w latach 1945-1948 (mury miejskie z Bramą Krakowską i gotycki kościół parafialny),

•remont gotyckiej Starej Synagogi w Krakowie na Kazimierzu,

•budowa dwóch nowych kościołów (w Grzymałkowie w latach 1958-1969 i w Kazimierzy Małej w latach 1954-1976).


Antoni Siemiński zmarł 17 grudnia 1960 r. Nad jego grobem zbudowano kaplice cmentarną p.w. św. Antoniego Pustelnika       i Katarzyny Aleksandryjskiej (od imion patronów A. Siemińskiego i jego żony Katarzyny), służącą jako mauzoleum rodziny Siemińskich. Jest ono kopią prezbiterium kościoła parafialnego. Budową kościółka kierowali syn Stanisław Siemiński i zięć Marian.

Po śmierci Antoniego Siemińskiego firma podzieliła się na dwa mniejsze przedsiębiorstwa. Jedno z nich prowadził zięć Marian Romański. Druga część przedsiębiorstwa została przejęta przez Stanisława Siemińskiego. Wykształcenie zdobył uczęszczając do Technikum Budowlanego w Tarnowie (wspólnie z późniejszym biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej Janem Gurdą). Firma ta nawiązywała do tradycji przedsiębiorstwa ojca - Antoniego, zajmując się głównie budową kościołów. Po jego śmierci tradycję kontynuowali synowie Stanisława Siemińskiego – Antoni i Stefan.


Zakład remontowo – budowlany Stefan Siemiński działa na rynku budowlanym już od 1985 roku. Początkowo specjalizował się wyłącznie odnową nowohuckich elewacji w spółdzielni rzemieślniczej „Estetyka”. Z czasem rozwijał portfolio swoich usług wprowadzając syna Radosława do branży. Obecnie wykonuje przede wszystkim usługi z zakresu wykończenia wnętrz. 

Tomasz Siemiński 1854-1933
1854 - 1933

Jan Ambroży

Apolonia Jakubowska

Marianna Strzelecka

Katarzyna

Antoni Siemiński

Józef

Franciszek

Weronika

Stanisława

Władysława

Marianna

Natalia

Janina

Antonina

Stanisław

Stanisława Rzemieniec

Antoni

Edward

Janina

Józef

Stefan

Halina Dziedzic

Radosławo_mnie.html

Anna

Olga

Halina

Katarzyna

Joanna

* krewni związani z budownictwem

                            WITAMY        O FIRMIE        HISTORIA        OFERTA        REFERENCJE        REALIZACJE        KONTAKTWitam.htmlO_Firmie.htmlOferta.htmlReferencje.htmlREALIZACJE.htmlKONTAKT.htmlshapeimage_35_link_0shapeimage_35_link_1shapeimage_35_link_2shapeimage_35_link_3shapeimage_35_link_4shapeimage_35_link_5shapeimage_35_link_6